blank

Virüs Nedir?

Bilgisayar virüsü, kopyalamaya izin vermek, yani bilgisayarınıza bağlı herhangi bir sürücüde kendisinin kopyalarını oluşturmak için tasarlanmış bir tür kötü amaçlı programdır. Bilgisayar virüsleri, gerçek hayattaki  virüsler gibi kopyalanıp çoğalabildiği için bu şekilde isimlendirilir. Bilgisayarınıza bir virüs giriş yaptığında , bu sayede ve bu şekilde yayılır. Bir bilgisayar virüsü bilgisayarınıza girip yayılmaya başladığında , bilgisayarınızın performansı düşebilir ve eskisi gibi düzgün çalışmayabilir.

Bilgisayara Bulaşan Virüsleri Temizlemek İçin Neler Yapılabilir?

Bazı virüsler, bilgisayarınızı başlattığınızda işleme geçmeye programlanmıştır. Geçici program ve dosyaların silinmesi virüsü ortadan kaldırabilir. Ancak bundan pek hoşnut olacağınızı söyleyemeyiz. Bilgisayarınızdaki virüslerden arınmak için aşağıdaki adımları uygulamak daha mantıklı olacaktır.

Şimdi seçtiğiniz antivirüs yazılımını veya İnternet güvenlik yazılımını kullanarak bir virüs taraması yapın . Genel olarak ne kullanıyorsanız kullanın , Tara öğesini seçip programı çalıştırabilirsiniz.

Bir virüs bulunursa, birden çok dosya bundan etkilenebilir  . Dosyaları silmek ve virüsten kurtulmak için sil komutuna tıklayın . Başka tehdit olmadığını doğrulamak için bilgisayarınızı yeniden taratabilirsiniz . Tehdit tespit edilirse, dosyaları tekrar silme işlemini tekrarlayın.

Artık bilgisayarınız virüsten arındığına göre bilgisayarınızı tekrar başlatabilirsiniz.  Güvenli mod artık gerekli değildir. Yine de açık tutmanız yararınıza olacaktır.

Virüs Temizleme Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda, bilgisayarınızdaki kötü yazılımları , virüsleri bilgisayarınızdan nasıl arındıracağınızı anlattık. Bilgisayar virüsleri hemen hemen her zaman görünmezdir. Virüs koruması olmadan, bilgisayarınızda virüs olup olmadığını bilmeyebilirsiniz. Bu nedenle kullandığınız cihazlarınıza  güvenlik için  virüs koruması kurmanız çok önem  arz eder. Bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa, bu adımları izlemek yararınıza olacaktır.

Virüsü kaldırırken bilgisayarınızı korumak için güvenli  modda bilgisayarınızı yeniden açın .Dikkat etmeniz ve izlemeniz gereken yollar:

Bilgisayarınızı kapatın ve tekrar açın.

Ekran açıldığında, “Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri” menüsünü getirmek için F8 tuşuna basın.

“Ağ Desteği ile Güvenli Modu tıklayın.

İnternet bağlantınızı koparmayın.

Ardından, disk temizleme seçeneğini kullanarak tüm geçici dosyaları silmeniz gerekir. Bunun içinse şu işlemleri yapmalısınız:

Başlata tıklayın.

Tüm Programları seçin.

Aksesuarlara tıklayın.

Sistem araçlarını seçin.

Disk Temizlemeyi seçin.

Silinecek dosyalar listesinde geçici dosyaları arayın.

Silmek için geçici dosyaları seçin.