blank

Fotoğrafı PNG Yapma

PNG, kayıpsız sıkıştırılarak görüntü saklamak için kullanılan bir dosya saklama biçimidir. Taşınabilir Ağ Grafiği anlamına gelen Portable Network Graphics’in kısaltmasıdır. Herhangi bir fotoğraf PNG’ye dönüştürülmek istendiğinde, fotoğrafın kalitesi düşürülmeksizin sıkıştırılabilmektedir. Bu işlemle, dosya boyutu azalırken kalite aynı kalmaktadır.  Böylelikle istenilen boyut için kaliteden ödün verilmeden dosya sıkıştırılmış olur.

PNG’ye dönüştürülmüş fotoğraflar, GIF’lerden daha geniş bir renk seçeneğine sahip olacaktır. Ortaya daha renkli ve yüksek kaliteli fotoğraflar çıkacaktır.

JPEG ve PNG Arasındaki Farklar Nelerdir?

Fotoğraf ve benzeri dosyalarda genellikle JPEG fotoğraf görüntüleme biçimi tercih edilmektedir. Çünkü PNG’ye göre çok daha küçük dosyaları fark edilmeyecek kadar küçük kayıplarla ortaya koyacaktır. Ancak metin ya da çizim içeren görsellerde ise PNG görüntüleme biçimi tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise bu tür görsellerin frekans domaininde kompakt biçimde gösterilemeyecek olmasıdır.

PNG dosyaları 4-5 kat daha fazla disk alanı kaplayabilmektedir. Bu nedenle internetteki yüklenme hızı oldukça yavaştır. JPEG ise daha kayıplı bir sıkıştırma algoritmasına sahip olduğu için internetteki yüklenme hızı daha kabul edilebilirdir.

Fotoğraf Nasıl PNG’ye Dönüştürülür?

Bir online ücretsiz araç sayesinde fotoğrafı JPEG’ten PNG’ye dönüştürmek mümkündür. Bu işlemi yaparken toplu dosya seçebilme imkânınız olduğunu da bilmenizde yarar vardır. Bu araç üzerinden dönüştürülmesini istediğiniz JPEG dosyalarını seçerek, dosyayı bırakma alanına sürükleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra doğrudan bilgisayardan da buraya yükleme yapabilirsiniz.

Aracınızın JEPG dosyalarınızı yükleyip, her dosya için uygun dönüştürme parametrelerini bulmasını beklemelisiniz.

Bu işlem tamamlandıktan sonra PNG dosyasını internet üzerinden veya e-posta adresinize gönderilecek güvenli bir bağlantı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Böylelikle yeni PNG fotoğraf biçiminizi görüntüleyebilirsiniz. Bu yeni PNG dosyanıza erişiminizin 24 saatle sınırlı olduğunu da unutmamalısınız.