blank

Fotoğrafı JPG Çevirme

İnternet ortamında bir programa ya da üyelik gerektiren bir sisteme fotoğraf yükleme konusunda sorun yaşanır. Siteler fotoğrafın belirli bir aralıkta olmasını isterler. Bu durum fotoğrafı JPG çevirme işlemine ihtiyaç duyuruyor. Bu işlemi yapmak demek daha anlaşılır bir dille görüntüyü belirli bir bloğa sığdırmak için yapılan küçültme işlemidir. Bu işlemi yapmak için bilgisayar programları kullanılıyor. Cep telefonlarında bu işlemi yapmak için ise işletim sisteminin tipine göre indirme yapılması gerekiyor.

Fotoğraf Küçültme

İnternet ortamında kullanılan resim ve grafiklerin dosyaları JPG dosyası olarak adlandırılıyor. Bu dosyaların net olarak küçültülmesi ve internet ortamında görüntü için olan alan bloğuna yerleştirilebilmesi için JPG formatına dönüştürülmesi gerekiyor. Bu işleme fotoğrafı JPG çevirme adı veriliyor. Bu işlemde fotoğraf çevirici programının ayarlarına bağlı olarak fazla bir bozulma olmuyor.

10/1 oranında sıkıştırma yapılması fotoğrafta belirgin bir değişim yaratmıyor ancak bu oran daha da yükseltilirse değişim ortaya çıkabiliyor. Bu işlem yapılırken dosyaların bir kısmında kayıp ortaya çıkabiliyor. Ancak programlar bu kayıp işleminde gereksiz olan dosyaları kaybediyor ve bu dosyalar tamamen siliniyor.

Fotoğraf Dönüştürme veya JPG Biçimlendirmesi

Bilgisayarınıza veya cep telefonunuza bir resim düzenleme uygulaması indirerek bu uygulamayı fotoğraf dönüştürme işleminizde kullanabilirsiniz. Bu sistemle fotoğrafı JPG çevirme işlemi oldukça kolay oluyor. İnternet üzerinde veya cep telefonlarınızın storelerinde birçok resim dosyası dönüştürme siteleri bulunuyor. Bu sistemlerden size özel olanı seçerek bir görüntü, resmi veya dosyayı JPG biçimine dönüştürebilirsiniz. Bu anlamda görüntü düzenleme programlarının büyük bir kısmı ücretsiz olarak indiriliyor ve bir görüntüyü JPG formatına dönüştürmenize izin veriyor. Bu işlemi Windows işletim sistemindeki paint programına benzetmek mümkündür. Mantık paint uygulamasındaki gibi işler.