blank

Bilgisayardan Virüs Silme

Virüsler, bilgisayarların performansını düşüren ve işletim sistemlerinin çökmesi gibi sonuçlara sebep olan sorunlar arasında yer alıyor. Kötü amaçlı bilgisayar korsanları tarafından kodlanan virüsler; internet siteleri, lisanssız yazılımlar ve korumasız harici hard diskler gibi pek çok farklı kaynaktan bilgisayarınıza kolayca bulaşabilir. 

Bilgisayar virüsleri, herhangi bir işletim sistemiyle çalışabilen tüm dijital cihazlara bulaşan ve siz farkına varmadan bilgisayar sisteminize zarar veren yazılımlardan meydana geliyor. Windows, Android, IOS gibi farklı sistemlerle çalışan tüm bilgisayar, cep telefonu ve tabletlere bulaşabilen kötü amaçlı virüsler, genel olarak bilgisayarınızın yazılımlarına zarar verme amacıyla dizayn ediliyor.  Birden fazla dosyaya da bulaşan virüsler, son derece ciddi problemlere yok açabiliyor. Peki, bilgisayardan virüs silme nasıl yapılır?

Antivirüs programları, bilgisayara gizlice sızmış olan kötü amaçlı virüsleri tespit eden ve ortadan kaldıran programlar arasında ilk sırada yer almaları sebebiyle büyük ilgi görüyor. Bilgisayara format atmaya gerek kalmadan virüs temizleme seçenekleri arasında ilk sırada bulunan Antivirüs programları, çeşitli yazılım şirketleri tarafından en yeni virüs çeşitlerine yönelik şekilde hazırlanıyor ve düzenli olarak güncellenerek mutasyona uğrayan virüslere karşı da etkili olmaya devam ediyor.

Antivirüs programları, dilerseniz otomatik şekilde ayarlanabiliyor ve bilgisayarınızı belirli zamanlarda tam taramadan geçirebiliyor. Dilerseniz manuel olarak da kullanılabilen bu programlar, ayrıca bilgisayarınıza indirdiğiniz tüm dosyaları kaynaklarıyla birlikte tarayarak güvenli olup olmadıklarını size iletiyor. Bu özellik sayesinde bilgisayarınıza yeni virüs bulaşmasının da önüne geçen Antivirüs programları, bilgisayar virüs temizleme yöntemleri içinde en çok tercih edilen yöntemler arasında bulunuyor.